raspap - en to it_IT translation catalogue (292 entries)

en: <b>IPv4 example:</b> 0.0.0.0 badhost.com
it_IT: <b>Esempio IPv4:</b> 0.0.0.0 host_da_bloccare.ext

en: <strong>Note:</strong> WEP access points appear as 'Open'. RaspAP does not currently support connecting to WEP
it_IT: <strong>Nota:</strong> gli access points WEP appaiono come 'Aperti' . RaspAP non supporta attualmente la connessione WEP

en: AP Mac Address
it_IT: Indirizzo MAC access point

en: About RaspAP
it_IT: Informazioni su RaspAP

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate OpenVPN client
it_IT: Attiva client OpenVPN

en: Activate client configuration? This will restart the openvpn-client service.
it_IT: Attivare la configurazione del client? Questo riavvierà il servizio openvpn-client.

en: Activating a configuraton will restart the <code>openvpn-client</code> service.
it_IT: Attivando la configurazione si riavvierà il servizio <code>openvpn-client</code>.

en: Active DHCP leases
it_IT: Lease DHCP attivi

en: Ad Blocking
it_IT: Blocco degli annunci

en: Adapter IP Address Settings
it_IT: Impostazioni dell'indirizzo IP dell'adattatore

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add static DHCP lease
it_IT: Aggiungi lease DHCP statico

en: Add upstream DNS server
it_IT: Aggiungi server DNS upstream

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Admin password updated
it_IT: Password admin aggiornata

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Allowed IPs
it_IT: IP consentiti

en: Alternate DNS Server
it_IT: Server DNS alternativo

en: Apply settings
it_IT: Applica le impostazioni

en: Attempting to start TOR
it_IT: Tentativo di avviare TOR in corso

en: Attempting to start WireGuard
it_IT: Tentativo di avviare WireGuard in corso

en: Attempting to start hotspot
it_IT: Tentando di avviare l'hotspot

en: Attempting to start openvpn
it_IT: Tentativo di avviare openvpn in corso

en: Attempting to stop TOR
it_IT: Tentativo di arrestare TOR in corso

en: Attempting to stop WireGuard
it_IT: Tentativo di arrestare WireGuard in corso

en: Attempting to stop hotspot
it_IT: Tentando di stoppare l'hotspot

en: Attempting to stop openvpn
it_IT: Tentativo di arrestare openvpn in corso

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: Authentication settings
it_IT: Impostazioni di autenticazione

en: Authentification Method
it_IT: Metodo di autentificazione

en: Basic
it_IT: Base

en: Basic settings
it_IT: Impostazioni base

en: Beacon interval
it_IT: Intervallo del faro

en: Blocklist settings
it_IT: Impostazioni Blocklist

en: Bridged AP mode
it_IT: Modalità AP Bridged

en: Bridged AP mode is enabled. For Hostname and IP, see your router's admin page.
it_IT: La modalità AP Bridged è abilitata. Per l'hostname e l'IP, consulta la pagina di amministrazione del router.

en: CPU Load
it_IT: Carico CPU

en: CPU Temp
it_IT: Temperatura CPU

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Certificates
it_IT: Certificati

en: Change Theme
it_IT: Cambia tema

en: Channel
it_IT: Canale

en: Choose a blocklist provider
it_IT: Scegli un provider di blocklist

en: Choose a hosted server
it_IT: Scegli un hosted server

en: Client ID
it_IT: ID client

en: Client Log
it_IT: Log del client

en: Client list
it_IT: Lista client

en: Client settings
it_IT: Impostazioni client

en: Clients with a particular hardware MAC address can always be allocated the same IP address.
it_IT: I client con un particolare indirizzo MAC possono essere assegnati sempre allo stesso indirizzo IP.

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Color
it_IT: Colore

en: Configuration File
it_IT: File di Configurazione

en: Configurations
it_IT: Configurazioni

en: Connected Devices
it_IT: Dispositivi Connessi

en: Connected To
it_IT: Connesso a

en: Console
it_IT: Consolle

en: Country Code
it_IT: Codice paese

en: Country code must be blank or two characters
it_IT: Il codice paese deve essere o vuoto o di due caratteri

en: Current settings
it_IT: Impostazioni attuali

en: Currently available OpenVPN client configurations are displayed below.
it_IT: Le configurazioni client OpenVPN attualmente disponibili sono visualizzate di seguito.

en: Custom blocklist not defined
it_IT: Blocklist personalizzata non definita

en: DHCP Server
it_IT: Server DHCP

en: DHCP server settings
it_IT: Impostazioni del server DHCP

en: DNS Server
it_IT: Server DNS

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Daily traffic amount
it_IT: Quantità di traffico giornaliero

en: Data usage
it_IT: Utilizzo dei dati

en: Data usage monitoring
it_IT: Monitoraggio dell'utilizzo dei dati

en: Default Gateway
it_IT: Gateway predefinito

en: Define custom hosts to be blocked by entering an IPv4 or IPv6 address followed by any whitespace (spaces or tabs) and the host name.
it_IT: Definisci gli host personalizzati per essere bloccati inserendo un indirizzo IPv4 o IPv6 seguito da qualsiasi spazio bianco (spazi o schede) e il nome dell'host.

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete OpenVPN client
it_IT: Elimina client OpenVPN

en: Delete client configuration? This cannot be undone.
it_IT: Eliminare la configurazione del client? Questa operazione non può essere annullata.

en: Diffie Hellman parameters
it_IT: Parametri Diffie Hellman

en: Disable <code>disassoc_low_ack</code>
it_IT: Disabilita <code>disassoc_low_ack</code>

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Dnsmasq configuration updated successfully
it_IT: Configurazione Dnsmasq aggiornata con successo

en: Dnsmasq is not running
it_IT: Dnsmasq non è in esecuzione

en: Dnsmasq is running
it_IT: Dnsmasq è in esecuzione

en: Do not disassociate stations based on excessive transmission failures.
it_IT: Non dissociare le stazioni sulla base di guasti di trasmissione eccessivi.

en: Domains blocklist last updated
it_IT: Ultimo aggiornamento blocklist domini

en: Download
it_IT: Scarica

en: Enable DHCP for this interface
it_IT: Abilita DHCP per questa interfaccia

en: Enable Fallback to Static Option
it_IT: Abilita l'opzione statica di fallback

en: Enable blocklists
it_IT: Abilita blocklist

en: Enable custom blocklist
it_IT: Abilita blocklist personalizzata

en: Enable logging
it_IT: Abilita la registrazione

en: Enable peer
it_IT: Abilita peer

en: Enable server
it_IT: Abilita il server

en: Enable these options to log DHCP server activity.
it_IT: Abilita queste opzioni per registrare l'attività del server DHCP.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>block DNS requests for ads, tracking and other virtual garbage</b>. Blocklists are gathered from multiple, actively maintained sources and automatically updated, cleaned, optimized and moderated on a daily basis.
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi che RaspAP blocchi <b>le richieste DNS per pubblicità, tracciamento e altra spazzatura virtuale</b>. Le Blocklist sono raccolte da fonti multiple, gestite attivamente e automaticamente aggiornate, pulite, ottimizzate e moderate su base quotidiana.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>ignore any clients</b> which are not specified in the static leases list.
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi che RaspAP <b>ignori qualsiasi client</b> non sono specificato nell'elenco dei lease statici.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>send DNS queries to the servers configured below exclusively</b>. By default RaspAP also uses its upstream DHCP server's name servers.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri che RaspAP <b>invii query DNS esclusivamente ai server configurati di seguito</b>. Per impostazione predefinita RaspAP utilizza anche i nomi degli upstream DHCP server.

en: Enable this option if you want RaspAP to assign IP addresses on the selected interface.
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi che RaspAP assegni gli indirizzi IP nell'interfaccia selezionata.

en: Enable this option to encrypt traffic by creating a tunnel between RaspAP and this peer.
it_IT: Abilita questa opzione per cifrare il traffico creando un tunnel tra RaspAP e questo peer.

en: Enable this option to log <code>hostapd</code> activity.
it_IT: Abilita questa opzione per registrare l'attività <code>hostapd</code>.

en: Enable this option to log <code>openvpn</code> activity.
it_IT: Abilita questa opzione per registrare l'attività di <code>openvpn</code>.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Encryption Type
it_IT: Tipo crittografia

en: Ending IP Address
it_IT: Indirizzo IP finale

en: Endpoint address
it_IT: Indirizzo di endpoint

en: Enter username and password
it_IT: Inserisci nome utente e password

en: Executing RaspAP service start
it_IT: Esecuzione avvio del servizio RaspAP

en: Expire time
it_IT: Tempo di scadenza

en: Failed to start dnsmasq
it_IT: Impossibile avviare dnsmasq

en: Failed to stop dnsmasq
it_IT: Impossibile fermare dnsmasq

en: Failed to update admin password
it_IT: L'aggiornamento della password admin non è andato a buon fine

en: Failed to update wifi settings
it_IT: Impossibile aggiornare le impostazioni Wifi

en: Format
it_IT: Formato

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide SSID in broadcast
it_IT: Nascondere la trasmissione del SSID

en: Host name
it_IT: Nome host

en: HostAPD is not running
it_IT: HostAPD non è in esecuzione

en: HostAPD is running
it_IT: HostAPD è in esecuzione

en: Hostname
it_IT: Nome host

en: Hostnames blocklist last updated
it_IT: Ultimo aggiornamento blocklist hostnames

en: Hourly
it_IT: Orario

en: Hourly traffic amount
it_IT: Quantità di traffico orario

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: IPv4 Address
it_IT: Indirizzo IPv4

en: IPv6 Address
it_IT: Indirizzo IPv6

en: Information provided by /sys/class/net
it_IT: Informazioni fornite da /sys/class/net

en: Information provided by Dnsmasq
it_IT: Informazioni fornite da Dnsmasq

en: Information provided by adblock
it_IT: Informazioni fornite da Adblock

en: Information provided by hostapd
it_IT: Informazioni fornite da hostapd

en: Information provided by ip and iw and from system
it_IT: Informazioni fornite dall'ip e iw a dal sistema

en: Information provided by openvpn
it_IT: Informazioni fornite da openvpn

en: Information provided by tor
it_IT: Informazioni fornite da tor

en: Information provided by vnstat
it_IT: Informazioni fornite da vnstat

en: Information provided by wireguard
it_IT: Informazioni fornite da wireguard

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Interface Information
it_IT: Informazioni interfaccia

en: Interface Name
it_IT: Nome interfaccia

en: Interface Statistics
it_IT: Statistiche interfaccia

en: Interface already down
it_IT: Interfaccia già inattiva

en: Interface is down
it_IT: Interfaccia inattiva

en: Interface is up
it_IT: Interfaccia attiva

en: Internet connection
it_IT: Connessione Internet

en: Interval
it_IT: Intervallo

en: Invalid custom IP address found on line
it_IT: Host personalizzato non valido trovato sulla riga

en: Invalid custom host found on line
it_IT: Host personalizzato non valido trovato sulla riga

en: KeepAlive
it_IT: Keep Alive

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language setting saved
it_IT: Impostazioni lingua salvate

en: Language settings
it_IT: Impostazioni lingua

en: Lease Time
it_IT: Tempo di lease

en: Limit network access to static clients
it_IT: Limita l'accesso di rete ai client statici

en: Link Quality
it_IT: Qualità collegamento

en: Loading {0} bandwidth chart
it_IT: Caricamento {0} del grafico della larghezza di banda in corso

en: Local Port
it_IT: Porta locale

en: Local public key
it_IT: Chiave pubblica locale

en: Log DHCP requests
it_IT: Registra le richieste DHCP

en: Log DNS queries
it_IT: Registra query DNS

en: Logfile output
it_IT: File di log in uscita

en: MAC Address
it_IT: Indirizzo MAC

en: Mac Address
it_IT: Indirizzo MAC

en: Maximum number of clients
it_IT: Numero massimo di client

en: Memory Use
it_IT: Memoria utilizzata

en: Memory Used
it_IT: Memoria usata

en: Metric
it_IT: Metrico

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Monthly traffic amount
it_IT: Quantità di traffico mensile

en: Networking
it_IT: Rete

en: New password
it_IT: Nuova password

en: New passwords do not match
it_IT: Le nuove password non corrispondono

en: Nickname
it_IT: Soprannome

en: No Data
it_IT: Nessun dato

en: No IP Address Found
it_IT: Indirizzo IP no trovato

en: No MAC Address Found
it_IT: Indirizzo MAC non trovato

en: No Subnet Mask Found
it_IT: Subnet mask non trovata

en: Not configured
it_IT: Non configurato

en: Not connected
it_IT: Non connesso

en: Old password
it_IT: Vecchia password

en: Old password does not match
it_IT: La vecchia password non corrisponde

en: Only ever query DNS servers configured below
it_IT: Cerca sempre soltanto i server DNS configurati qui sotto

en: OpenVPN is not running
it_IT: OpenVPN non è in esecuzione

en: OpenVPN is running
it_IT: OpenVPN è in esecuzione

en: Passphrase
it_IT: Chiave di sicurezza

en: Peer public key
it_IT: Chiave pubblica del peer

en: Persistent keepalive
it_IT: Keepalive permanente

en: Pi Revision
it_IT: Revisione Pi

en: Port
it_IT: Porta

en: Protocol
it_IT: Protocollo

en: RaspAP Wifi Configuration Portal
it_IT: Portale configurazione RaspAP Wifi

en: RaspAP Wifi Portal
it_IT: Portale RaspAP WiFi

en: RaspAP supports certificates by including them in the configuration file.
it_IT: RaspAP supporta i certificati includendoli nel file di configurazione.

en: Reboot
it_IT: Riavvia

en: Receive MB
it_IT: Ricevi MB

en: Received Bytes
it_IT: Bytes ricevuti

en: Received Packets
it_IT: Pacchetti ricevuti

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Relay
it_IT: Inoltro

en: Relay settings
it_IT: Impostazioni di inoltro

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Repeat new password
it_IT: Ripeti la nuova password

en: Rescan
it_IT: Ripeti la scan

en: Restart Ad Blocking
it_IT: Riavvia blocco degli annunci

en: Restart hotspot
it_IT: Riavvia l'hotspot

en: Restrict access
it_IT: Limita l'accesso

en: Root CA certificate
it_IT: Certificato CA radice

en: SSID must be between 1 and 32 characters
it_IT: Il SSID deve essere lungo da 1 a 32 caratteri

en: Save settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Scan this QR code with your client to connect to this tunnel
it_IT: Scansiona questo codice QR con il tuo client per connetterti a questo tunnel

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Security settings
it_IT: Impostazioni sicurezza

en: Security type
it_IT: Tipo sicurezza

en: Select OpenVPN configuration file (.ovpn)
it_IT: Seleziona il file di configurazione OpenVPN (.ovpn)

en: Select a language
it_IT: Seleziona una lingua

en: Select a theme
it_IT: Seleziona un tema

en: Send MB
it_IT: Invia MB

en: Server certificate
it_IT: Certificato del server

en: Server log
it_IT: Log del server

en: Server settings
it_IT: Impostazioni del server

en: Show
it_IT: Mostra

en: Showing {0} to {1} of {2} entries
it_IT: Visualizzazione da {0} a {1} di {2} voci

en: Shutdown
it_IT: Spegni

en: Signal Level
it_IT: Livello segnale

en: Start Ad Blocking
it_IT: Avvia blocco degli annunci

en: Start OpenVPN
it_IT: Avvia OpenVPN

en: Start TOR
it_IT: Avvia TOR

en: Start WireGuard
it_IT: Avvia WireGuard

en: Start dnsmasq
it_IT: Avvia dnsmasq

en: Start hotspot
it_IT: Avvia l'hotspot

en: Start wlan0
it_IT: Avvia wlan0

en: Starting IP Address
it_IT: Indirizzo IP iniziale

en: Static IP
it_IT: IP statico

en: Static IP Options
it_IT: Opzioni IP statiche

en: Static Leases
it_IT: Allocazioni statiche

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Stop OpenVPN
it_IT: Arresta OpenVPN

en: Stop TOR
it_IT: Arresta TOR

en: Stop WireGuard
it_IT: Ferma WireGuard

en: Stop dnsmasq
it_IT: Ferma dnsmasq

en: Stop hotspot
it_IT: Ferma l'hotspot

en: Stop wlan0
it_IT: Ferma wlan0

en: Subnet Mask
it_IT: Subnet mask

en: Successfully started dnsmasq
it_IT: dnsmasq avviato con successo

en: Successfully stopped dnsmasq
it_IT: dnsmasq fermato con successo

en: Summary
it_IT: Sommario

en: System
it_IT: Sistema

en: System Information
it_IT: Informazioni di sistema

en: System Rebooting Now!
it_IT: Il sistema si sta riavviando ora!

en: System Shutting Down Now!
it_IT: Il sistema si sta spegnendo ora!

en: TOR is not running
it_IT: TOR non è in esecuzione

en: TOR is running
it_IT: TOR è in esecuzione

en: TOR proxy
it_IT: Proxy TOR

en: Theme settings
it_IT: Impostazioni tema

en: This option adds <code>client.conf</code> to the WireGuard configuration.
it_IT: Questa opzione aggiunge <code>client.conf</code> alla configurazione di WireGuard.

en: This option adds <code>conf-file</code> and <code>addn-hosts</code> to the dnsmasq configuration.
it_IT: Questa opzione aggiunge <code>conf-file</code> e <code>addn-host</code> alla configurazione dnsmasq.

en: This option adds <code>dhcp-host</code> entries to the dnsmasq configuration.
it_IT: Questa opzione aggiunge <code>dhcp-host</code> alla configurazione dnsmasq.

en: This option adds <code>dhcp-ignore</code> to the dnsmasq configuration.
it_IT: Questa opzione aggiunge <code>dhcp-ignore</code> alla configurazione di dnsmasq.

en: This option adds <code>no-resolv</code> to the dnsmasq configuration.
it_IT: Questa opzione aggiunge <code>no-resolv</code> alla configurazione dnsmasq.

en: This option adds an <code>addn-hosts</code> directive to the dnsmasq configuration.
it_IT: Questa opzione aggiunge conf-file e <code>addn-host</code> alla configurazione dnsmasq.

en: Toggle navigation
it_IT: Mostra/nascondi navigazione

en: Transferred Bytes
it_IT: Bytes trasmessi

en: Transferred Packets
it_IT: Pacchetti trasmessi

en: Transmit Power
it_IT: Potenza di trasmissione

en: Tunnel settings
it_IT: Impostazioni del tunnel

en: Unable to save wifi hotspot settings
it_IT: Impossibile salvare le impostazioni dell'hotspot Wifi

en: Unknown interface
it_IT: Interfaccia sconosciuta

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update now
it_IT: Aggiorna adesso

en: Uptime
it_IT: Tempo di attività

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username and password
it_IT: Nome utente e password

en: Username must not be empty
it_IT: Il nome utente non deve essere vuoto

en: WPA passphrase must be between 8 and 63 characters
it_IT: La passphrase WPA deve essere lunga da 8 a 32 caratteri

en: Web server bind address
it_IT: Indirizzo di bind del server Web

en: Web server port
it_IT: Porta del web server

en: WiFi client
it_IT: Client WiFi

en: WiFi client AP mode
it_IT: AP WiFi modalità client

en: Wifi Hotspot settings saved
it_IT: Impostazioni hotspot Wifi salvate

en: Wifi settings failed to be updated
it_IT: Non è stato possibile aggiornare le impostazioni Wifi

en: Wifi settings updated but cannot restart (cannot execute 'wpa_cli reconfigure')
it_IT: Impostazioni WiFi aggiornate, ma non è stato possibile riavviare (impossibile eseguire 'wpa_cli reconfigure')

en: Wifi settings updated successfully
it_IT: Impostazioni Wifi aggiornate con successo

en: WireGuard configuration failed to be updated
it_IT: Impossibile aggiornare la configurazione di WireGuard

en: WireGuard configuration updated successfully
it_IT: Configurazione WireGuard aggiornata con successo

en: Wireless Client
it_IT: Client Wireless

en: Wireless Mode
it_IT: Modalità wireless

en: adblock
it_IT: AdBlock

en: date
it_IT: data

en: dnsmasq already running
it_IT: dnsmasq è già in esecuzione

en: dnsmasq already stopped
it_IT: dnsmasq è già stoppato

en: down
it_IT: giù

en: interface
it_IT: interfaccia

en: or download the <code>client.conf</code> file to your device.
it_IT: o scarica il file <code>client.conf</code> sul tuo dispositivo.

en: running
it_IT: in esecuzione

en: stopped
it_IT: arrestato

en: up
it_IT: su
